Läti on üks võrratu paik mõisahuvilisele! Olen alates 2016. aastast püüdnud veidi ka Läti mõisates ringi luusida ja pole pidanud pettuma. Kohati on Läti mõisate peahooned ja ka kõrvalhooned palju esinduslikumad kui Eesti omad. Põhja-Läti loodus on väga kaunist ja seiklemine erinevate mõisate vahel nii tore. Mind on väga palju aidanud Ivar Sakki reisijuht "Läti mõisad" ja Läti turismiportaal. Minu soovitused Läti mõisate külastamiseks:

Vaata minu poolt külastatud mõisate asukohti Google Mapsist - https://goo.gl/maps/CkZbYadJRfStXSBf7

Birini mõis

BIRINI MÕIS

Birini mõis asub üsna Pärnu - Riia maantee lähedal (Saulkrastist 18 km). Birini härrastemaja on ehitatud aastatel 1857-1860 Riia arhitekti F. W. Hessi poolt. Peahoonet ümbritseb suur park, ümbruses asub mitmeid kõrvahooneid - veetorn, valitsejamaja, teenijatemaja. Maja eest langevad terassid paisjärveni. Peahoonest umbes poole kilomeetri kaugusel asub endiste omanike Mellinite ja Pistohlkorside perekonna mausoleum, mis on küll mõnevõrra lagunenud kuid teekond sinna ja koht ise on külastamist väärt. Rohkem pilte vaata Mõisablogi FB lehelt.

Dikli mõis

DIKLI MÕIS

Dikli mõis asub Valmiera lähistel - umbes 22 km Valmierast lääne poole. Dikli mõisas asub hotell ja kõrvalhoones restoran. Tegemist on väga toreda ja hubase hotelliga. Peahoone teeb erakordseks seal asuvad kahhelahjud mida on kogu hoone peale pea 15 (täpselt ei mäleta), 3 nendest on originaalid, ülejäänud on kokku ostetud Riia majadest. Toad on samuti sisustatud vanaaegse mööbliga ja seal saad tõesti tunda nagu elaks mõisas 100 aastat tagasi.

Stameriena_Läti_moisad.jpg

STAMERIENA MÕIS

Stameriena asub Eestile üsna lähedal - Võrust u. 100 km lõuna poole. Hetkel sinna sisse ei saa, kuna 2018. aastal algasid renoveerimistööd, mis veel kestavad. Mõisa peahoone valmis 1843. aastal, kuid hoonet on mitu korda ümber ehitatud - 1870-1880 aastatel ja peale 1905. aastat. 1905. aastal pandi mõis põlema, kuid 1908. aastaks taastati. Mõisa interjöörid on väga uhked - suure trepiga vestibüül, rikkalikult kujundatud saal. Mõisahoone teisel korrusel asusis mõisahärra ja -proua ruumid. Mõisa lähedal asub vene õigeusu kirik, mille oli lasknud ehitada üks mõisaprouadest, kes oli saanud Stameriena mõisaprouaks.

Cesvaine palace

CESVAINE

Cesvaine mõisa peahoone mõjub hästi võimsalt - hoonel on kaks tiibhoonet mis moodustavad siseõue, ehitus-materjalina on kasutatud maakivi, hoonel on mitmeid tornikesi kuhu ühte lubatakse isegi turiste. Maja keskel olid esindusruumid - saal, raamatukogu, söögisaal, suur fuajee. Paremal tiivas olid teenijateruumid, vasakus mõisniku eluruumid. 2003. aastal oli hoones suur tulekahju, seetõttu käisid 2017. aasta suvel teisel korrusel renoveerimistööd. Peahoone ümber on säilinud ka mitmeid kõrvalhooneid - kohe vastas tallikompleks ja sellest veel veidi edasi metsnikumaja. Peahoones asub muuseum ja kuid hetkel pole seda võimalik külastada renoveerimistööde tõttu

P1050897.JPG

SIGULDA

Sigulda on eestlastele tuttavam koht. Sigulda mõisa härrastemaja asub väga maalilises kohas - otse Gauja ürgoru veerel ja peahoone tagant terrassilt avab ilus vaade üle oru. Tegelikult on seal isegi kaks mõisa peahoonet - üks vanem, 18. sajandist ja teine 19. sajandist. Mõisasüdame kõrval on ka keskaegse linnuse varemed. 

Krimulda muiza

KRIMULDA

Krimulda mõis asub kohe üle oru Sigulda mõisa vastas. Krimulda mõis on ehitatud klassitsitslikus stiilis. Hoone katusel on vaatetorn ja tagumisel fassaadil kaarjas rõdu, kust avaneb ilus vaade üle oru ja metsade, Sigulda mõisale ja Turaida lossile. Krimulda mõisal on uhked kõrvalhooned - tallmeistri elamu, valitsejamaja, kaugemal pargis on suur puitpitsiline hoone. Tänapäeval asub mõisas sanatoorium aga sinna on võimalik minna ööbima. Toad on küll hästi tavalised aga hind on ka selle võrra soodsam. Krimulda mõisa lähedal asuvad linnuse varemed, varemete lähedal asub köisraudtee alguspunkt.

Lielstraupe

LIELSTRAUPE

Lielstraupe mõis asub Valga - Riia maantee ääres. Mõisa peahoone on ehitatud keskaegse linnuse müüridele ja on pigem uhke linnuse kui tavalise mõisa peahoone moodi - sünge ja salapärane. Võib-olla ka seetõttu, et hoones asub narkokliinik ja hoone ümber liigub veidi kummalise olekuga meesterahvaid. Igatahes oli seal natuke hirmutav ringi liikuda. Kuigi hooned ise olid huvitavad ja igati vaatamist väärt. Lossipargis on puust kellatorn, mis pidi olema aastast 1744. Kirikaia ääres on von Rosenite perekonna hauakivid.  Rosenid elasid seal kuni 1939. aastani, kuni lahkusid Saksamaale.

20210826_140409_blogisse.jpg

ZALENIEKI (ZALA)

Tänaseni säilinud lossi ehitamine algas 1768. aastal, kui mõisa omanikuks oli Ernst Johann von Biron. Biron oli sündinud väikeaadliku peres, kuid sai ajapikku mõjuvõimsaks meheks - ta oli Venemaa keisrinna Anna Ivanova armuke juba enne tolle troonile tõusmist. Biron tellis 1766. aastal arhitekt Bartolomeo Rastrellilt peahoone projekti, arhitekti surma tõttu jäi see lõpetamata. 1768. aastal alanud ehitustööd lõppesid 1775. aastal, tööde lõpetamist juhatas Rastrelli assistent, taanlasest arhitekt Severin Jensen. Rastrelli mõjul on mõisa juures siiski märgata veel paljusid barokseid elemente. Loss olevat olnud hertsogi ja tema poja lemmikjahiresidents.

IMG_20210828_103321_631_blogisse.jpg

JAUNPILS

Jaunpils on vana ordulinnus, mida hakati ehitama juba aastal 1301. Rootsi-Poola sõjas sai hoone purustusi ja hoone taastati ning ehitati juurde eluhoone. Sellest ajast on pärit sisehoovi olulised elemendid - graniidist trepistik ja renessanslik kolonnaad. 1647. aastal kohandati hoone von der Recke perekonna elamuks ja see jäi kuni võõrandamiseni nende perekonna kätte.
Praegu asub peahoones muuseum, restoran - kus pakutakse keskaegseid sööke ning ka hotell. Peahoone ühes küljes asub suur paisjärv.